Hakkında

Ömer Serkan Bakır

* 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Kontrol Sistemleri Teknolojisi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nü bitirdi.

* 1999 yılında Türkiye’de ilk defa yayınlanan dijital fotoğraf dergisi Photo Digital’i yayına hazırladı ve Yayın Yönetmeni oldu.

* İnternet üzerinden yapılan, ülkemizdeki ilk fotoğraf yarışmasını organize etti. Onlarca fotoğraf yarışması için danışmanlık yaptı.

* Türkiye’nin değişik şehirlerinde birçok fotoğraf gösterisi gerçekleştirdi.

* 9 kişisel sergi açtı. 42 karma sergiye katıldı.

* Üç adet fotoğraf albümü yayınladı.

* Sempozyum, seminer, panel ve söyleşilerde, seçici kurullarda yer aldı.

* Fotoğrafları birçok dergi kapağında kullanıldı.

* 2003-2008 yılları arasında Fotografevi’nde Temel ve Dijital Fotoğraf, 2008-2009 öğretim yılında FMV Işık Lisesi’nde Temel Fotoğraf Bilgisi, 2009-2010 öğretim yılında Doğuş Üniversitesi’nde Temel Fotoğraf ve Dijital Fotoğraf, 2015-2018 öğretim yılları arasında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümünde Dijital Fotoğraf ve Tanıtım Fotoğrafçılığı dersleri verdi.

* Ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf yarışmasında ödüller kazandı.

* Bilgisayar teknolojileri, dijital fotoğrafçılık, koleksiyon ve gezi konularındaki yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.

* Bugüne kadar, “Vapurda…”, “Su Üstünde Yaşam”, “Doğu’nun Kararan Yıldızı: İran”,  “Angkor Tapınakları”,  “Yaşam Güzel Bir Gündü”, “Yaşamdan” ve “Kuzey&Orta Pakistan” isimli fotoğraf gösterileri 18 şehirde izleyicilerle buluştu.

* 2003 yılında “Türkiye’de Fotoğrafçı Olmak” isimli projesinin ilk aşamasını bitirdi. Bu çalışmasını İstanbul (2003) ve İzmir’de (2004) sergiledi.

* 2005 yılında Kesit ve Kesit-Yaşamdan isimleriyle iki fotoğraf sergisi açtı. Kesit-Yaşamdan isimli çalışmasının fotoğraf albümünü yayınladı.

* 2007 yılında, batıdan doğuya geçişi fotoğraflarla anlattığı ve 13 ülkenin yer aldığı “Yaşamdan” adlı bir fotoğraf albümü HP sponsorluğunda yayınladı.

* 2007 ve 2008 yıllarında “Yaşamdan” isimli fotoğraf sergisini Afyon ve Konya’da açtı.

* 2009 yılında yayınlanan “Fotoğrafçıların Gözüyle İstanbul” fotoğraf albümünün editörlüğünü yaptı.

* 2010 yılında “Angkor Tapınakları” isimli fotoğraf sergisini İstanbul’da açtı.

* 2011 yılında Şerif Antepli ile beraber hazırladığı “İstanbul’un 100 Koleksiyoneri” kitabı Kültür A.Ş. tarafından basıldı.

* 2013 yılında “Yaşamdan” isimli fotoğraf sergisini Fototrek Fotoğraf Merkezi’nde açtı.

* Bilişim Medyası Derneği (BMD) üyesidir.

* Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde fotoğraf dersleri vermektedir.

Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaktadır.